ŚWIADCZENIE USŁUG – NIEZBĘDNA PRZESŁANKA ODPŁATNOŚCI
WYROK TSUE z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie C 94/19 (San Domenico Vetraria SpA)
(…) świadczenie usług jest dokonywane „odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy, a zatem podlega opodatkowaniu, wyłącznie wtedy, gdy pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż świadczenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości usługi świadczonej usługobiorcy. Ma to miejsce, jeśli istnieje bezpośredni związek między świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym (…)
PODSTAWA OPODATKOWANIA TOWARÓW UJĘTYCH SPISEM Z NATURY
WYROK TSUE z dnia 16 czerwca 2016 r. w sprawie C 229/15 (Jan Mateusiak)
Opodatkowanie przewidziane w art. 18 lit. c) dyrektywy VAT uwzględnia zmiany wartości składników majątkowych przedsiębiorstwa podczas całego okresu ich wykorzystywania na potrzeby działalności przedsiębiorstwa, ponieważ zgodnie z art. 74 dyrektywy VAT dla transakcji takich jak przewidziane w art. 18 lit. c) dyrektywy VAT podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych lub, w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie wykonania tych transakcji. Podstawą opodatkowania czynności w wypadku zaprzestania działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu jest wartość tych towarów w chwili tego zaprzestania, która uwzględnia zatem zmiany wartości rzeczonych towarów między ich nabyciem a wskazanym zaprzestaniem działalności.
USŁUGI POŚREDNICTWA UBEZPIECZENIOWEGO
WYROK TSUE z dnia 3 marca 2005 r. w sprawie C‑472/03 (Arthur Andersen & Co. Accountants c.s.)
(…) z orzeczenia tego nie można wnioskować, że istnienie uprawnienia do dokonywania czynności ze skutkiem zobowiązującym wobec ubezpieczyciela jest decydującym kryterium dla uznania posiadania statusu pośrednika ubezpieczeniowego w rozumieniu art. 13 część B lit. a) szóstej dyrektywy. Stwierdzenie posiadania takiego statusu warunkowane jest bowiem zbadaniem treści danych czynności.
DOSTAWY RUCHOME I NIERUCHOME W TRANSAKCJI ŁAŃCUCHOWEJ
WYROK TSUE z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie C‑430/09 (Euro Tyre Holding BV)
W okolicznościach takich jak rozpatrywane przez sąd krajowy, w których pierwszy nabywca, jaki uzyskał prawo do rozporządzania towarem jak właściciel na terytorium państwa członkowskiego pierwszej dostawy, wskazuje na zamiar przetransportowania tego towaru do innego państwa członkowskiego i przedstawia swój numer identyfikacyjny nadany do celów podatku VAT przez to ostatnie państwo, transport wspólnotowy powinien zostać przypisany pierwszej dostawie, pod warunkiem że prawo do rozporządzania towarem jak właściciel zostało przeniesione na drugiego nabywcę w państwie członkowskim przeznaczenia transportu wewnątrzwspólnotowego.
DOSTAWA GRUNTU JAKO PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
WYROK TSUE z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C‑180/10 i C‑181/10 (Słaby, Kuć)
Z orzecznictwa wynika w tej mierze, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej (…). Należy dodać, że sama liczba i zakres transakcji sprzedaży dokonanych w niniejszej sprawie nie ma charakteru decydującego. (…) Podobnie okoliczność, iż przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej sama z siebie nie jest decydująca. Nie ma takiego charakteru również długość okresu, w jakim te transakcje następowały, ani wysokość osiągniętych z nich przychodów.
Inaczej jest natomiast w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy VAT.
ADRES PODATNIKA W BIURZE - „SKRZYNCE KORESPONDENCYJNEJ”
WYROK TSUE z dnia 15 listopada 2017 r. w sprawach połączonych C‑374/16 i C‑375/16 (Rochus Geissel)
(…) do celów skorzystania z prawa do odliczenia VAT przysługującego odbiorcy dostarczonych towarów lub usług nie jest wymagane, aby działalność gospodarcza dostawcy była wykonywana pod adresem wskazanym na wystawionej przez niego fakturze.
DOSTAWA ŁAŃCUCHOWA NIE JEST NADUŻYCIEM PODATKOWYM
WYROK TSUE z dnia 10 lipca 2019 r. w sprawie C‑273/18 (SIA Kuršu zeme)
(…) w celu odmowy prawa do odliczenia VAT naliczonego okoliczność, iż do nabycia towarów doszło w ramach łańcucha kolejnych transakcji sprzedaży pomiędzy kilkoma osobami oraz że podatnik wszedł w posiadanie danych towarów w magazynie osoby uczestniczącej w tym łańcuchu, innej niż osoba wykazana na fakturze jako dostawca, sama w sobie nie wystarcza do stwierdzenia istnienia praktyki stanowiącej nadużycie ze strony podatnika lub innych osób uczestniczących we wspomnianym łańcuchu, ponieważ właściwy organ podatkowy jest zobowiązany do wykazania istnienia nienależnej korzyści podatkowej, jaką uzyskali ów podatnik lub owe pozostałe osoby.
WADLIWA FAKTURA – MIEJSCE DOSTAWY W TRANSAKCJI TRÓJSTRONNEJ
WYROK TSUE z dnia 8 grudnia 2022 r. w sprawie C‑247/21 (Luxury Trust Automobil GmbH)
(…) w ramach transakcji trójstronnej nabywca końcowy nie jest skutecznie wyznaczony jako osoba zobowiązana do zapłaty VAT, jeżeli faktura wystawiona przez nabywcę pośredniego nie zawiera wzmianki „odwrotne obciążenie”, o której mowa w art. 226 pkt 11a rzeczonej dyrektywy. (…) W konsekwencji należy uznać, że nabywca pośredni jest zobowiązany do zapłaty tego podatku w państwie członkowskim, które nadało mu numer identyfikacyjny użyty do celów odnośnego nabycia wewnątrzwspólnotowego, zgodnie z art. 41 akapit pierwszy dyrektywy VAT.
ŁADOWANIE ENERGII DO AUT ELEKTRYCZNYCH – DOSTAWĄ TOWARU
WYROK TSUE z dnia 20 kwietnia 2023 r. w sprawie C‑282/22 (P. w W.)
(…) transakcja polegająca na przepływie energii elektrycznej do akumulatora pojazdu elektrycznego stanowi dostawę towarów, ponieważ transakcja ta upoważnia użytkownika stacji ładowania do konsumpcji, w celu napędu pojazdu, przekazywanej energii elektrycznej, która zgodnie z art. 15 ust. 1 dyrektywy 2006/112 jest zrównana z rzeczą.
TRANSMISJE INTERNETOWE – MIEJSCE ŚWIADCZENIA USŁUGI
WYROK TSUE z dnia 23 listopada 2023 r. w sprawie C‑532/22 (SC Westside Unicat SRL)
(…) w przypadku, gdy usługi polegające na interaktywnych sesjach z transmisją na żywo przez Internet (na przykład wideo czat) są świadczone przez podatnika będącego właścicielem treści cyfrowych na rzecz ostatecznego klienta, to znaczy widza, podczas gdy treści te były dostarczone temu podatnikowi przez innego podatnika, dostarczanie treści cyfrowych przez tego ostatniego nie polega na zapewnieniu wstępu na imprezę rozrywkową w rozumieniu art. 53 dyrektywy 2006/112.
ODSPRZEDAŻ USŁUG NOCLEGOWYCH – OPODATKOWANIE „VAT MARŻA”
WYROK TSUE z dnia 29 czerwca 2023 r. w sprawie C‑108/22 (C. sp. z o.o. w likwidacji)
(…) świadczenie podatnika polegające na zakupie usług noclegowych od innych podatników i na ich odsprzedaży innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą jest objęte procedurą szczególną VAT mającą zastosowanie do biur podróży, mimo że usługom tym nie towarzyszą usługi dodatkowe.
STAWKI VAT – RÓŻNE DLA ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH Z TYCH SAMYCH SKŁADNIKÓW
WYROK TSUE z dnia 5 października 2023 r. w sprawie C‑146/22 (YD)
(…) środki spożywcze składające się z tego samego głównego składnika i zaspokajające tę samą potrzebę przeciętnego konsumenta podlegają dwóm różnym obniżonym stawkom VAT, w zależności od tego, czy są one sprzedawane detalicznie w sklepie, czy też są przygotowywane i podawane klientowi na gorąco na jego zamówienie w celu natychmiastowego spożycia, pod warunkiem że owe środki spożywcze nie wykazują analogicznych właściwości pomimo wspólnego głównego składnika lub że różnice między tymi środkami, w tym dotyczące usług wspomagających, jakie towarzyszą ich dostawom, w istotny sposób wpływają na decyzję przeciętnego konsumenta o zakupie jednego lub drugiego z tych środków.
<